utorok 28. apríla 2015

Moje pestovateľské neúspechy

Prvá kytička je už v polovici:
Neviem, ako sa volá modrý kvietok. Rastie na letnej lúke, ak ju neskosia ešte pred jej kvitnutím. Pomôže niekto nájsť správny názov?

Už 19. februára som zasadila krókusy z Holandska. Príspevok sa zaradil medzi tie najčítanejšie. Dlho som čakala, čo sa v krásnej mištičke bude diať. A nedialo sa nič :-(((

Nedávno vykuklo niečo zelené a ja som myslela, že aj keď trocha neskoro, predsa krókusy budem mať. Ojojój, kdeže! Lístky narástli na 2-3 cm a začali schnúť. V nedeľu sa objavilo opäť niečo zelené, ale dnes vidím, že ani z toho nebude nič. 

V decembri som si kúpila v črepníku bobkový list - vavrín. V jeseni som sa čudovala, že blogerka Vierka ho pestuje už niekoľko rokov. V zime ma potešilo, keď mu vyrástli nové lístky. Krásne sa mi rozrástol a pomyslela som si, že je to vďaka mojej láske k nemu. Prihováram sa mu každý deň, polievam ho, otáčam za slniečkom, aby rástol rovno. Myslíte si, že to stačí? Nestačí! Zrazu má na listoch nejakú lepkavú látku. Neviem prísť nato, odkiaľ sa zobrala. Žeby ju produkovali samé lístky? Mám ich poutierať? Poradíte?

Záver: Som neschopná pestovateľka! A čo môj manžel? Vlani zasadil šalviu, mätu a pažítku. Pozrite sa, ako vyzerajú dnes:

Záver: Ak by sa môj manžel snažil, mohol by toho pestovať viac, vie to!


Nech sa vám darí!
Daniela

20 komentárov:

 1. Neviem, Dani. A nie je to náhodou veronika lekárska?
  Danka, to budeš mať asi puklice na tom. Pozri z opačnej strany listu, tam bývajú prisaté. Alebo možno to tak má byť, neviem. Vavrín som nikdy nepestovala. Zdravím. Dana

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Máš pravdu, Danka, je to veronika, a ja som jej názov nepoznala a dokonca je liečivá!
   Na spodnej strane nič nevidím, aj okuliare som dala na nos :-)

   Odstrániť
 2. Danielo, i já si myslím, že to budou puklice, vavřín je přímo přitahuje. A co se krokusů týče, je jich škoda. Cibuloviny se musí vysazovat na podzim a nechat je na tmavém a studeném místě zakořenit několik týdnů. Až když jsou dobře zakořeněné a začnou růst i listy mohou se přenést do světlé místnosti, čím chladnější, tím květy déle vydrží. Už několik let si takto rychlím cibuloviny pro radost než přijde jaro a vcelku úspěšně.
  Přeji spoustu pěstitelských úspěchů!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vlasti, ďakujem za návštevu! Doteraz som ťa nepoznala, dobre varíš a pečieš!!!
   Ďakujem za dobré rady, skúsim to na jeseň znova :-)

   Odstrániť
 3. Ahoj Danuško!!polepené listy-puklice.pokud jsem měla já,stříkala jsem to roztokem-2 pol.lžíce jaru na 1 l vody.pomohlo.cibuloviny-myslím,že jsou třeba i přelité.modrý vyšívaný kvítek-rozrazil rezekvítek si myslím...po česky-slovensky nevím.Ale rozhodně ta výšivka je krásnáá!!já jsem dnes taky vyšívala,venku KONEČNĚ prší.zítra to snad dovyšívám..tak dobrou noc!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za dobrú radu, urobím!
   A s tým kvietkom máš tiež pravdu, je to on, po slovensky veronika.
   Teším sa na výšivku, dobre pofoť aj daj na blog:-)

   Odstrániť
 4. Máme podobné pestovateľské schopnosti. Pokiaľ boli pred našim panelákom malé stromčeky, mala som veľa kvetenstva. Teraz sa mi nedarí nič dopestovať. Celý deň tieň od stromov, aj žalúzie spustené, bývame na prízemí. Občas nejaký brečtan, ale naozaj nie nadlho. Aj ja sa prikláňam k tým pukliciam. Určite treba postrek aj 2x za sebou. Ten kvietok neviem, ako sa volá. Možno sa dopátrame k jeho názvu spoločnými silami.
  Držím prsty k pestovaniu, aj výšivke.
  Emily

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hahaha, to som prekvapená, že sa ešte niekto taký nájde :-)))
   Ale ty máš aspoň objektívne príčiny :-)
   A veruže spoločne sme na to prišli - ide o veroniku.
   Tak veľa zdaru pri pestovateľských aktivitách!

   Odstrániť
 5. Našla som ju: volá sa Veronica chamaedrys L., veronika obyčajná, rozrazil rezekvítek. To som nikdy nevedela a je vraj veľmi liečivá.
  Emily ;-))

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Danka ... proste sa uspokoj s tým, že tvoja parketa sú kvietky na plátne ... tie sú vždy prekrásne ... :)) Na druhej strane ... až tak zlé to s tvojimi pestovateľskými schopnosťami nebude ... azalku si nám ukázala prvotriednu ... :) pa pa L.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Lauri, ďakujem ti! Si milá, i keď azalka bola prekrásna, po odkvitnutí akosi kape.

   Odstrániť
 7. Ahoj Daniela, o vavrín sa neboj, chumáčom navlhčenej vaty alebo kúskom vlhkej hubky mu poumývaj lístky, i zospodu. A keď bude po zmrznutých, daj ho von, ale spočiatku do tieňa. Nejaké lístky mu síce zožltnú a opadnú, ale oveľa viac nových vyženie.
  Maj sa krásne! Vierka.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vierka, ďakujem ti za dobrú radu, spravím to a už sa teším na leto, keď bude rásť :-)

   Odstrániť
 8. Hallo Daniela,
  eine schöne Sommerblume.
  Liebe Grüße Manuela

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Danke, liebe Manuela!
   Die Natur ist unglaublich!

   Odstrániť
 9. Maybe you have not found "your plant"! I cannot keep a fuchsia alive no matter what I do (even if nothing!). But I have many old geraniums and African violets! Keep trying! :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. I'll keep trying !!!
   My mother in law had a beautiful fuchsias, prospered! I inherited them and after them :-)))
   Violets I do, I like, can I buy :-)

   Odstrániť
 10. Wieder eine so schöne Stickerei !!!
  Vielleicht war es den Krokussen zu warm im Haus? Ich stelle den Topf immer auf die Terrasse - dort blühen sie dann auch ;))
  Liebe Grüße
  Marion

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Danke!
   Marion, ich weiß nicht, kann warm sein, aber ich tat, wie angewiesen :-)))

   Odstrániť