štvrtok 5. novembra 2015

Príbytky hobitov, či?

K huslistovi  mám už aj krásnu speváčku:
Speváčku som vyšívala včera do neskorého večera, lebo na dnes sme si s manželom naplánovali výlet. Každý druhý štvrtok mám totiž v škole voľný deň. Už dlhšie sme chceli ísť do Liptovskej Tepličky, ale akosi nie a nie sa vybrať. Minule mala z tejto dediny príspevok na blogu Vierka, ukázala som to manželovi a bolo rozhodnuté - ak bude pekné počasie vo štvrtok, ideme :-)))

Deň sa nám vydaril a v Liptovskej Tepličke som okrem pivníc objavila ešte ďalšie dve zaujímavosti. O tých zajtra a pozajtra :-)

V podtatranskej dedine majú európsku raritu a snáď aj svetovú. Pod vrchom Turnička majú doslova vydlabaných kolmo do zeme asi 400 pivníc na zemiaky a zeleninu. Bohužiaľ, niektoré už chátrajú a podľa zvlneného povrchu je jasné, že niektoré sú úplne "stratené". 

Pri pivniciach sme sa stretli so staršou miestnou obyvateľkou (chce sa mi povedať tetou), ktorá mala oblečenú sukňu a zásteru z kroja. To som teda nevidela viac ako 30 rokov. Pozdravili sme ju a pustili sme sa s ňou do reči. Bola veľmi milá a porozprávala nám o dedine, jej histórii, o pivniciach, o každoročných stretnutiach rodákov, výstupoch na Kráľovu hoľu ......

Pivnice sú vyhĺbené do 2 až 3 metrov íľovito-vápencovej pôdy, kde si celoročne udržiavajú teplotu 3 až 5°C.  Majú tvar hrušky, zúženou časťou hore. Vstup do nich je cez mimoriadne nízke dvere. Vchádza sa do nich rovno na rebrík tvárou smerom von z pivnice. 

J .R. R. Tolkien netušil, že na Slovensku majú jeho hobiti postavené príbytky :-)))

v pozadí si všimnite Vysoké Tatrytejto moc nechýba a bude po nej :-((((
každá preliačina bola kedysi pivnica
táto je vynovená, betónová, len neviem, či je to tá správna úprava


biele svetlo sa láme a rozkladá sa na farebné spektrum

Dúfam, že kto sa dostal až na koniec, neoľutoval a páčilo sa mu! Zajtra pokračujem :-)

Nech sa vám darí!
Daniela


18 komentárov:

 1. Grazie per queste informazioni e bellissime foto.
  Il tuo nuovo ricamo avanza velocemente ed è molto carino. Giovanna

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Giovanna, sono contento che ti piaccia la mia foto!
   Grazie per la tua lode del mio lavoro!
   Vi saluto e vi auguro un bel weekend!
   Pááá

   Odstrániť
 2. Díky za krásnou reportáž o "hobitích domečcích".

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi som rada, že sa ti páčia zaujímavosti zo Slovenska!
   Ďakujem za návštevu a prajem krásny víkend!
   Páá

   Odstrániť
 3. Dobrý den,Dani,tož to sa Ti podařily úlovky....! přenádherná reportáž s pěknýma fotečkama.! docela závidím,hlavně ten pohled na "vzdálené vrcholky hor". budu sa také moset nekam vypravit.nádherný podzimní čas k tomu nabádá. tak přeju další krásné dny. a výšivky máš prostě za 1!!! zdraví Helena a maminka.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Helenka za návštevu a krásne slová! Vysoké Tatry boli nádherné, bola totiž inverzia, takže sme išli hore za pekným počasím. Ja by som bola spokojná, keby toto počasie vydržalo aj do Vianoc, v posledných rokoch mi už sneh nechýba :-)
   Pozdravujem maminku a prajem jej veľa zdravíčka, tebe takisto!
   Pááá

   Odstrániť
 4. incredibile, queste cantine sono bellissime, grazie Daniela!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Irene, grazie !!!
   Troppo contento che ti piace attrazioni in Slovacchia!
   Vi saluto e vi auguro un bel weekend!
   Páá

   Odstrániť
 5. Danielko, výšivka je už teď nádherná! To je tedy zajímavé povídání, jak si ti předkové poradili, ale taky se nadřeli než to vše vykopali. Ovšem uskladnění je asi bezvadné. Měli jste podle nebe nádherné počasí a fotky se ti moc povedly. Takové výlety stojí za to. Už se těším na další zážitky.
  Přeju ti hezký víkend ! Papa Jarka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kedysi ľudia nepotrebovali žiadne stroje a vedeli si poradiť so všetkým a myslím si, že ich život bol oveľa lepší a zaujímavejší. Bola trochu inverzia, takže sme išli hore za pekným počasím, ako sme sa vracali, bolo ešte vidieť dole ľahký opar.
   Jarka, oddýchni si aspoň trocha a v záhrade si poraď s posledným lístím!
   Pááá

   Odstrániť
 6. Danielka, mali ste krasny vylet...skoda, ze tie pivnicky postupne zanikaju a nema sa kto o ne starat. Este kym zije starsia generacia, tak to ako-tak drzia, ale mladi nemaju velmi vztah k takejto praci...mozno im teraz krivdim, no neviem. A este chcem pochvalit vysivku, je nadherna :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. katka, veruže sú pivnice odsúdené na zánik, čo je síce obrovská škoda, ale na druhej strane verím mladým v dedine, že nemajú čas sa o ne postarať, keď chodia ďaleko za robotou a v podstate sa im ani neoplatí nič pestovať a skladovať v nich. Možno by bolo vhodné v dedine urobiť nejako OZ a získať peniažky z eurofondov. Uvidíme, čo s nimi bude ďalej :-(((
   Pááá

   Odstrániť
 7. Ahoj Danielko, tedy ty sklípky jsou skvělé, to vidím prvně, ještě že jsi nám to tak pěkně nafotila. A ti Tvoji zpěváčci, to je paráda, moc hezoučké. Krásný den ♥ pa Hana

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem ti moc, Hanička! Som rada, že môžem niečo zaujímavé ukázať zo Slovenska, nech svet vidí. Len neviem, dokedy ešte vydržia v akom-takom stave :-(((
   Pááá

   Odstrániť
 8. Beautiful progress on your stitching!

  OdpovedaťOdstrániť
 9. What a fairy place ♥♥
  This singing lad is very familiar to me :) Last year I stitched her in different colours Daniela :D

  Have a wonderful weekend ♥

  Paaaaa

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thank you, dear Nurdan, thank you very much!
   I remember your embroidery by AMAP! Even then I knew that I want to have too :-)))
   I wish you a nice weekend!
   Pááá

   Odstrániť