nedeľa 29. novembra 2015

Vahan

Prvý pár papúč je na svete. Sú hrubé a pevné:Na katarínskych trhoch som si obzerala drevenú misku. Mala som v hlave predstavu, že by som si do nej urobila jednoduchú vianočnú výzdobu. Cena bola dosť vysoká, veď je to ručná práca. Prekvapil ma manžel. Vraj niekde na šope by sme mali takú misku mať. Samozrejme, starú, vyslúženú, čo už toho dosť pamätá :-)No, a ja, ak si mám vybrať medzi niečim novým a starým, vyhráva staré. Misku bol manžel dnes hľadať a doniesol rovno dve. Boli riadne zaprášené, ale vydrhla som ich.

toto sú zaprášené, neodfotila som vydrhnuté :-)) A načo slúžili v gazdovskom dome? Manžel si zaspomínal na svoje detstvo. Jeho mama vtedy piekla domáci chlieb. Nie ako dnes, v domácich pekárňach, ktoré urobia aj cesto. Sama si v korýtku robila chlebové cesto na 12 chlebov. Po vykysnutí porciovala  cesto do slamených ošatiek a drevených misiek. Tam chleby ešte podkysli a potom išli do špeciálnej pece. 

Neskôr, keď už bolo možné aj na dedine ísť každý deň do obchodu po čerstvý chlieb, misku používali na obilie pre sliepky. 

Manžela pri spomienkach napadol aj názov pre tento druh misky. Žiadna miska to teda nie je, je to VAHAN! 

A slovo vahan som hľadala na internete. Čo som sa dozvedela? Vyrábal sa z topoľového, alebo osikového dreva rozštiepeného na polovice. Sekerou sa vysekalo vnútro nádoby a oblou motyčkou vydlabalo a vyhladilo. Vonkajšie strany sa opracovali nožom. Vahany v tradičnom hospodárstve slúžili na prenášanie múky, formovanie chlebového cesta pred pečením a ako nádoba na krmivo pre hydinu. Neklamú!

Jeden vahan som s láskou dnes použila. Mám z neho oveľa väčšiu radosť, ako by som mala z toho nového, ktorý som si chcela kúpiť :-)Nech sa vám darí!
Daniela
15 komentárov:

 1. Ahoj Daniela, papuče neviem upliesť, ale celkom sa Ti vydarili. Ten vahan alebo drevená misa sa celkom hodí k Tvojmu štýlu bývania. Máš krásne vyrezávaný stôl a celková atmosféra sladkého domova. Adventný veniec na jednotku.
  Emily

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Cute pair of sleepers Daniela! No doubt, they'll keep you warm ♥♥♥

  I love your Christmas display with "Vahan"! It creates real Christmas atmosphere at your home!

  Happy Advent my friend and a merry season!

  Paa

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Náádhera. ty papuče mi připomněly moji babičku:-) Krásný advent.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Даниела, и тапочки, и венок-такие душевные! Все для домашнего тепла и уюта!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ciao Daniela
  Le pantofole sono venute benissimo e sembrano anche molto calde e morbide. Ottimo lavoro.
  Il piatto con la composizione natalizia Dell avvento è meravigliosa brava. L'atmosfera che hai creato è magica.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tak papučky sú už hotové ... určite sa budú páčiť ... :)
  Vahan sme mali doma aj my ... Moja starká v ňom tiež miesila cesto ... na koláče ... Ty si ho využila úplne geniálne ... Krásna dekorácia adventného venčeka ... :)
  Danka, prajem pekné dni, maj sa dobre ... L.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Lovely decoration , Daniela !!!!! I love your slippers !!!!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Danielko, papuče jsou hezké a hlavně zahřejou. Ten vahan .... to je zajímavé povídání.... a určitě bych použila starý a tvoji radost si dovedu představit... staré věci jsou krásné.... a hezky jsi ho nazdobila !
  Hezký nový týden ti přeju. Jarka

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Liebe Daniela,
  deine genadelten Hausschuhe sind wirklich klasse geworden, da stecken die Füße nun warm drinnen und man sieht sogar in Hausschuhen gut aus..lächel..
  Wünsche dir eine schöne Woche
  Liebe Grüße Sandra

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Those slippers look great!!!
  I love your Advent wreath!!

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Moc pěkné papučky, ale dřevo mě zaujalo víc...taky občas vzpomenu na hospodářství mých prarodičů...opálka, koše, sekačka na slámu, žentour...krávy, kozy, máselnice....Hezký den....

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Die Hausschuhe sind herrlich, liebe Daniela !! Ich werde auch solche stricken - es sieht nicht sehr schwierig aus :)) Im Winter habe ich immer kalte Füße.
  Vielen Dank für die tolle Anleitung !!
  Liebe Grüße
  Marion

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Danielko, tak jsi mi připomněla, jak jsme v létě, na prázdninách u babičky s kamarádkami papuče pletly a háčkovaly, jen tak pro zábavu a moc nás to bavilo :-)) Krásný advent ♥ Hana

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Papučky super. A tá adventná misečka sa ti podarila na jednotku. Pá, Dani. D. :)

  OdpovedaťOdstrániť