streda 12. októbra 2016

Mazanie sypárne :-)

Ešte stále "budujem" radnicu:Viacerí z vás určite navštívili múzeum Kukučínov dom v rodisku Martina Kukučína - v Jasenovej. Domček je aj rodisko môho manžela. Bol posledným dieťaťom narodeným v ňom. Za múzeom bola kedysi záhrada a v nej stojí náš dom. Postavili ho manželovi rodičia a my sme ho zdedili. Žijeme v ňom už 37 rokov. Najskôr aj so svokrovcami, od roku 1991 len my a naše 4 deti, teraz už len my dvaja.

Pozemok sa tiahol od kostola až po cintorín. Časť za potokom nám ostala. Stojí na nej stará sypáreň. Celé roky slúžila ako miesto na uskladnenie obilnín v "štokoch" a ako skrýša rôznych "pokladov". Pamätám si, ako moja svokra do sypárne chodila s úctou a tajomnosťou. Vtedy som bola mladá, s hlavou vo hviezdach a nerozumela som jej. Ako starnem, začínam jej rozumieť :-)))

Tento rok si manžel začal robiť za vodou (potokom, ale hovoríme tomu za vodou, tak ako svokrovci) miesto pre včely. Zrenovoval starú maringotku, vyrobil nové úle a na budúci rok chce rozšíriť svoje včelstvá. Myslel si, že starú sypáreň bude musieť zvaliť, lebo začala "hniť". O tom však nemohol ani počuť jeho kamarát Dušan. Prehovoril ho a manžel sa dal do renovácie sypárne.

V pondelok a utorok sa venoval streche. Vymenil škridle. Pokúsil sa spevniť nahnitý jeden bok a dnes  oživil fasádu :-)

Je škoda, že sa toho nechytil v lete. Zistil, že blatová omietka, ak sa to tak dá nazvať, vypadáva a bolo by ju treba tiež opraviť. Teraz by mu to už nevyschlo, tak sa do toho pustí na budúce leto. 

V Jasenovej sa fasáda nenatiera, nemaľuje, ale maže. Na mazanie sa používalo vždy vápno. Do neho sa pridávala "beláska", ktorá zafarbila vápno do modra. Taký modrý je aj Kukučínov dom. 

Dva druhy belásky manžel našiel. Kúpila ho kedysi dávno ešte jeho mama a dobre uskladnila. Pozrite sa na belásku modrá nočná a modrá briliant:


3,80 Kčs (korún československých)

včera zafarbené vápno sa nám zdalo byť veľmi svetlé, tak sme farby pridali
svokra veru takto (elektricky) nemiešala :-)

A môže sa mazať:tu to vyzerá najhoršie :-(pohľad na Kukučínov dom


niekedy vám ukážem aj interiér :-)

Takto si manžel pripravil miestečko pre včielky:

Dnes som tiež dodržala lekárove odporúčanie a bola som von. Nebolo príjemné počasie, tak som sa motala len okolo domu, v parku a pri manželovi :-)

Nakoniec môj čaj:Nech sa vám darí!
Daniela

23 komentárov:

 1. Danka, je to parádny vianočný motív ... námaha určite stojí za to ... bude to prekrásny obrázok ... A Vianoce sa už blížia ... ty vyšívaš vianočné motívy, ja som dnes dostala objednávku na vankúše s vianočnou tematikou ... :)
  Máte to u vás ako v rozprávke ... krásne chalúpky, sypáreň ... Je dobré, že sa ju manžel snaží opraviť ... som zvedavá, ako je zariadená vnútri ... :) teším sa na foto ... Aj včielky budú mať pekné, nové bývanie ... šikovný je tvoj muž ... :) Dani, maj pekné dni, pozdravujem ... pa L.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Lauri, ďakujem ti! Mne sa zdá, že príprava na Vianoce, to tešenie sa na ne, je ešte krajšie, ako Vianoce. Veď vyšívanie a šitie, radosť z toho trvá dlhšie, ako samotné sviatky :-)))
   V sypárni sme neboli asi 20 rokov, vôbec nebola otvorená a možno pre paučiny sa do nej ani nebude dať vôjsť :-) Uvidíme, budem fotiť :-)
   Maj sa fajn!
   Pááá

   Odstrániť
 2. Danka obdivujem vás--obidvoch,manžel stále niečo majstruje a je veľmi šikovný,všetko zvláda okolo domu a Ty zase doma a ešte aj ručné práce,novú techniku a aj iné inšpirácie--ste ozaj príkladom-- aj my sme doma takej to ""krvnej skupiny""takže tiež sa nenudíme.Nemáme taký veľký pozemok--ale zase máme ""pridružené""dcérin aj synov---tak ,je čo robiť.Danka držím prsty nech sa vám darí a všetka práca ide od ruky!!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Evka, ono nám ani nič iné neostáva, ak nechceme sedieť pred telkou, a to veru nechceme :-) Ale ja poznám aj takých, čo to robia, respekt. nič nerobia, a potom len rozmýšľajú nad blbosťami, politikou.....a sú psychicky z toho zrútení. Náš pozemok pri dome tiež nie je veľký, toto je síce akoby pokračovanie, ale predsa len prerušené, za cestou a potokom. A je to dosť mokré, nedá sa tam urobiť ani záhradka.
   Počasie ti stále nepraje na záhradkárčenie, mokro a zima, fuj!!!
   Snáď ešte príde oteplenie a dorobíš všetko!
   Pááá

   Odstrániť
 3. Danka obdivujem vás--obidvoch,manžel stále niečo majstruje a je veľmi šikovný,všetko zvláda okolo domu a Ty zase doma a ešte aj ručné práce,novú techniku a aj iné inšpirácie--ste ozaj príkladom-- aj my sme doma takej to ""krvnej skupiny""takže tiež sa nenudíme.Nemáme taký veľký pozemok--ale zase máme ""pridružené""dcérin aj synov---tak ,je čo robiť.Danka držím prsty nech sa vám darí a všetka práca ide od ruky!!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mais comme ce bleu est beau ,j'aime beaucoup,mais j'aime aussi cette vieille petite maison qui est si charmante
  on ce croirais au siécle passé.
  Votre broderie avance avance ......et sera bien terminé
  Amicalement belle journée

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Merci, Marie Christine!
   Notre grenier est de la seconde moitié du 19ème siècle !!!
   Il est également maintenant un musée :-)
   Je vous souhaite un beau jour d'automne!
   Pááá

   Odstrániť
 5. Danielko, sypárne by mi bylo opravdu líto... prostě tam patří a manžel se pěkně o ni postará ... i včelkám připravil pěkný barák ...my vždycky bílili sklep vápnem (už bych to taky měla udělat, ale co dřív)..
  Krásné fotky jsi pořídila od vás..
  a ty jsi šikovná stavitelka i radnici máš hotovou.. koukám tady vedle vpravo co je vánočních motivů od kolegyň co vyšívají, tak jdu nakukovat...
  Dneska je tu ponuro, akorát tak na ty naše čajíčky .. tak v pět ahoj,ahoj!
  Měj se krásně, papa Jarka ☼

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jarka, akurát mi muž hovorí históriu sypárne. Na tomto mieste stojí asi 70-75 rokov, ale je len prenesená z iného miesta a tam bola hádam tiež toľko. Náš starý sused povyše parku si vraj pamätá na to, ako ju rozobrali a preniesli a nanovo postavili.
   Aj moja svokra vždy používala na mazanie - aj bytu - vápno. To len my sme začali s rôznymi primalexami :-)))
   Počko stále smutné, nízka oblašnocž, Choč nevidieť, zas len na sedenie doma a naše čajíky :-)))
   Pááá

   Odstrániť
  2. To je úžasné jak je stará ... a ještě přenesená ...

   Odstrániť
 6. Danielka, vysivka bude úplne super!! Pobavila som sa na cene 3,80 KČS... Booože to už ani nie je pravda :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem ti, Zuzka!
   A my ti very občas takto nájdeme s cenovkami na zasmiatie a aj zaspomínanie. A žiadna záručná doba, má to možno aj 40 rokov, uskladnené von v humne a dobréééé :-)
   Pááá

   Odstrániť
 7. Πολύ ωραία φροντίζει ο σύζυγος ..... καλό κουράγιο !!! Κι εσείς ωραίες φωτογραφίες και ωραίο χριστουγεννιάτικο κέντημα !!!! Καλή σας μέρα !!!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Σας ευχαριστώ πολύ για την επίσκεψη στο blog μου!
   Σας εύχομαι μια υπέροχη μέρα!
   Έχω στείλει ένα χαιρετισμό!
   Pááá

   Odstrániť
 8. Liebe Daniela,
  du bist in den letzten Tagen mit deiner Stickerei sehr gut voran gekommen. Sieht Klasse aus.
  Liebe Grüße Manuela

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Liebe Manuela, Vielen Dank!
   Ich entwerfe von Nurdan wunderbar und wirklich danken ihr! Ich genieße es :-)
   Pááá

   Odstrániť
 9. Danka,
  ňvieš že som aj myslela, že vápnom budete maľovať? Kedysi tak robila aj moja babka, dodnes si to pamätám...
  Výšivka pribúda, kedy asi finišuješ?
  Veľmi sa mi páčia tie domčeky pre včielky, super.
  Čajík som včera nemala, dala som si horkú čokoládu :)
  Páááá

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to si dobrá, že si to aj uhádla, lebo si mladá a to sa už roky nevidí, no ale babka je babka, určite ťa naučila veľa zaujímavých vecí!
   Aďka, to som ešte len za polovicou výšivky, takže finiš je v nedohľadne :-)
   Horká čokoládka to je niečo pre môjho muža :-) Ten je na mls ako stvorený :-)
   Pááá

   Odstrániť
 10. Dani výšivka jako vždy --- nádherná 💞 máte to tam u Vás krásné a manžel je fakt šikovný...
  Měj se moc hezky...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Moc ti ďakujem!
   Krásne ako krásne, hlavne staré :-)
   Pááá

   Odstrániť
 11. Danielko, ty máš ale šikovného manžela, to je hotový poklad, to bude paráda! Tak pomaloučku, pak se ráda podívám na celek.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak z toľkej chváli bude už namyslený, ani mu nemôžem všetko pretlmočiť :-)
   Libuľka, ku srandičke potrebujeme ešte vraj jednu a tú nemali, takže sa odročuje na neurčito :-)
   Maj sa fajn!
   Pááá

   Odstrániť
 12. Danka, milá výšivka ako všetky tvoje...mám veľmi rada staré nízke domčeky, u nás v obci je ich už dosť málo aj moji rodičia v takých žili a veľmi rada spomínam na strávené detstvo u nich, na tie malé okienka, jedna izba a všetci sme v nej boli, piecka na kúrenie....ach jaj ako rada by som ešte raz tie časy zažila...Dani budem sa tešiť na to keď ukážeš aj interiér domu. ahoj

  OdpovedaťOdstrániť