utorok 30. mája 2017

24. Lapacho - čaj nečaj

Vitajte u mňa!
Ďakujem vám za komentáre v predchádzajúcom príspevku!

Snažím sa, snažím, ale asi do konca mája nestihnem :-(Vechtíkujem si ďalej :-)Na výlete v Banskej Bystrici som si kúpila dva nové čaje. Obidva to v podstate nie sú pravé čaje, pretože ten je z čajovníka čínskeho (camellia sinensis). Odlišujú sa iba spôsobom zberu a spracovania lístkov tejto rastliny. 

Veľkú skupinu tvoria ovocné a bylinkové čaje. Tie si môžeme pripravovať aj z vlastnoručne vypestovaného ovocia a byliniek. Myslím si, že práve také nám veľmi chutia. Zaspomíname si na chvíle, kedy sme bylinky zbierali, na vôňu leta, zakvitnutých lúk .........a v zime dokážu príjemne zohriať celý organizmus :-)

Medzi tie nečaje, získané z rastlím, ktoré u nás nerastú, patrí lapacho. Je z kôry stromu, ktorý rastie v Južnej Amerike. Pôvodné obyvateľstvo hovoria stromu lapacho (Big-noniaceae) buď strom života, alebo strom bohov. Už v týchto názvoch je vystihnutý pozitívny účinok čaju lapacho na ľudský organizmus.

Strom je aj v pralese s pestrou flórou nápaditý svojou výškou a krásou kvetov. Inkovia zistili, že čaj z vnútornej strany kôry dodáva energiu, dokáže chrániť pred chorobami, dokonca pomáha aj na rezné rany a popáleniny. 

Dôležité je upozorniť na tzv. zdravý zber kôry.  Stromy sa nemusia vyrúbať. Potrebná kôra sa odstraňuje a potom znova dorastá. Jeden rok pokoja a môže sa znova zbierať. Ale keďže na tomto svete v každom kúte nájdeme takých, čo chcú rýchlo zbohatnúť, aj v pralese sú takí, čo pre čaj vyrúbu celý stroma, tak získajú naraz a rýchlo veľa kôry :-((((

Ak si chcete prečítať viac o účinkoch lapacha, kliknite si TU!

Čaj lapacho sa pripravuje inakšie, ako z čajovníka čínskeho. Do vody sa dá čaj - kôra.  Ja som dala na pol litra vody 1 polievkovú lyžicu čaju a varila som 5 minút a ešte som nechala lúhovať 10 minút.  V rôznych zdrojoch sa uvádzajú rôzne časy. Výber ostáva na každom spotrebiteľovi. Treba dať pozor pri precedení, aby sa do šálky nedostal ani kúsoček kôry. 

čaj som si dala do škatuľky od Nurdan ❤️💜💙


Nuž a ešte  ako učiteľka odborného predmetu materiály pre kaderníčky a kozmetičky mám niečo zaujímavé:

Pri suchej pokožke na hlave:
 1. budeme potrebovať lyžicu lapacha a 1 - 2 lyžice rumančeka (odporúčam sa riadiť farbou vlasov - na svetlé vlasy 2, na tmavé vlasy 1)
 2. uvaríme čaj podľa návodu vyššie a necháme schladiť na teplotu ľudského tela
 3. umyté vlasy opláchneme čajom a poriadne vmasírujeme do pokožky hlavy
 4. neoplachujeme

Kúpeľ pre telo a dušu:
 1. budeme potrebovať 6 lyžíc lapacha, 1 liter vody, 1 pohár sladkej smotany, 2-3 lyžice medu
 2. kôru necháme variť 15 minút na miernom ohni a potom ešte rovnaký čas lúhujeme pod pokrievkou, precedíme a premiečame so smotanou a medom
 3. pridáme do vody vo vani teplej 36ºC
 4. kúpeľ si vychutnáme približne 15 minút
 5. po kúpeli vmasírujeme ešte do vlhkej pokožky detský olejček, ten sa spojí so zvyškom vody a vznikne jemná emulzia, ktorá je schopná preniknúť do pórov a tak sa do kože dostanú účinné látky lapacha a medu oveľa intenzívnejšie
Po opaľovaní:
 1. budeme potrebovať 3 lyžice lapacha, 100 ml 70% alkoholu a trochu After-Sun Lotion (mlieka po opaľovaní)
 2. kôru zmiešame s alkoholom a v uzavretej fľaštičke necháme aspoň 10 dní odležať
 3. prelejeme do fľašky s kvapkadlom
 4. používa sa 6 kvapiek do mlieka po opaľovaní v dlani a nanášame na kožuĎakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času!

Nech sa vám darí!
Daniela

7 komentárov:

 1. Júúúj Danka, zase som sa čo-to poučila. Aj kozmetické rady dávaš, to som netušila že práve tieto predmety učíš. Len tak ďalej, poraď nám ešte v niečom :))) Čo sa týka toho čaju, nepatrí veľmi medzi moje obľúbené pre svoju chuť ale sem-tam si ho dám, tak raz, dvakrát za rok :) Všetko dobré, ahoj.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No, Danka ... neviem, či by mi čaj z lapacha chutil ... dá sa jeho chuť k niečomu prirovnať? aby som mala predstavu ...
  Ja by som ho skôr využila na vlasy a kúpeľ ... :)))
  Zaaujímavé čítanie a pekná zbierka vechtíkov ... pa pa L.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. The pink tree is so lovely! 'Shakti' is a Hindi/Sanskrit word meaning power/stamina/energy

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Danielko, lapacho bez příchuti si kupuju a popíjím .. pořád se podivuju co zdravého pro nás na té planetě roste... ale nevěděla jsem o dalším použití asi bych šla do té koupele.. ten strom nádherně kvete ...
  Papa J.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Danielka, skvelé informácie. Určite využijem pri výrobe mojej domácej kozmetiky.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Prekrásny strom :-) Držím prsty, aby si výšivku stihla ♥ Pekný deň

  OdpovedaťOdstrániť