utorok 31. októbra 2017

Októbrové spomienky

Vitajte u mňa!
Ďakujem vám za komentáre v predchádzajúcom príspevku!

K mini trnkám pribudli dnes mini šípky:
Dnešný deň je pre pôvodných obyvateľov Jasenovej významným dňom - Deň reformácie, nuž a tento rok je ešte významnejší, pretože si pripomínajú 500. výročie reformácie. Zvykom je ísť v tento deň na cintorín so spomienkou na zosnulých, položiť kvet na ich hroby. Kedysi to bolo bez sviečok. Pamätám si, ako som pred 40-timi rokmi bola na cintoríne so svokrou. Vtedy chodili na cintorín len ženy. 

Dnes je všetko úplne inakšie. Všetko je komercia a biznis. Kopa umelých kvetov a hroby plné blikajúcich kahancov. Čím viac, tým lepšie :-(

My sa snažíme o dodržiavanie starých zvykov s jediným rozdielom - na cintorín chodí so mnou aj manžel. Koniec mesiaca napovedá, že si zaspomínam aj na moje staré októbrové výšivky:

október 2014: 

niektoré sú vyšívané dávnejšie, len som ich v tomto mesiaci dala zarámovať:
október 2015:

október 2016:
Nakoniec ešte môj dnešný čaj:


nechtíkový


Ďakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času!

Nech sa vám darí!
Daniela

6 komentárov:

 1. Danka,
  krásne výšivky, rada si s Tebou zaspomínam a poteším sa Tvojimi výšivkami, si šikovná.
  Som zvedavá, čo bude zo šípok :-)
  Hodil by sa k nej šípkový čaj...
  Páá

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Neviem, či sa hodí začať komentár, že dobrú noc želám...ale prečo nie?:) Výšiviek je toľko a všetky krásne. Aj vankúšik s Mikulášikmi a "A" a všetko. Takže ten vetrisko ozaj sneh priniesol. Ja pôjdem na cintorín zajtra. Zrejme sama, aby sme sa s mamou pri chorej Angie vystriedali. Tiež pijeme čajíky. Dostala som od susedy Yzop lekársky, vraj pomáha na kašeľ. Tak čakám.:) Sladké sny sniežikom pocukrované. :)pá

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Júúúúú ... Vy máte už sneh ... Danka, tak to teda nezávidím ... Prišlo to akosi skoro ... ešte ani Martina nebolo ... :(
  Ale zas som sa pokochala tvojimi krásnymi výšivkami ... Je ich veru neúrekom ... jedna krajšia, ako druhá ...

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Danielko, nádherné výšivky.. je to pastva pro oči ... je vidět, že sníh drží, myslela jsem, že ještě roztaje... čajík jsi měla dobrý a z veselého sáčku ..
  já jsem teď posnídala ledvin.čaj chleba trošku se sádlem a křimické zelí s křenem .. to je kombinace, viď.
  Papa J.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Lovely embroidery, Daniela! The October flashback had a lot to see. What you complete in a month, takes me almost an year.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Danielko, v první řadě koukám, že už máte na hřbitově bílo. To je tedy něco. A pak zase s obdivem si prohlížím tvé výšivky. To je ale nádherné a to množství! Stále se ti obdivuji. Jsi moc šikovná a pilná.

  OdpovedaťOdstrániť