piatok 2. februára 2018

Kumquat

Vitajte u mňa!
Ďakujem vám za komentáre v predchádzajúcom príspevku!

Celú noc pršalo, cez deň chvíľami strašil sneh a teraz už vyše hodiny tak husto sneží, že to už vyzerá ako na Hromnice :-)

Druhého februára je presne polovica zimy za nami a ľudia verili, že v tento deň sa stretáva magická zimná sila s jarnou. Ľudia napríklad verili, že ak na Hromnice zo strechy tečie, zima sa dlho povlečie, ale ak je silný mráz, treba sa ponáhľať so zimnými prácami, lebo jar je predo dvermi. Všeobecne platilo, že čím väčšia zima na Hromnice, tým lepšia úroda, teplejšie leto a skorá jar.

Dnes máme na Orave len okolo 0ºC, sneh je mokrý, cez deň tieklo zo striech, bude zima dlhá?! O úrode v tomto roku radšej pomlčím, taká je teplá zima :-(

Nuž, proti dlhej zime sa mi zíde, tak som sa poponáhľala s novou čiapkou:

aby mi čiapka dobre držala na ušiach (dnes ma zas začalo bolieť ľavé), urobila som aj šnúrky :-)
na starobu je zo mňa zas dieťa, čiapka so šnúrkami :-)A niečo na vylúdenie úsmevu - pohľad na mňa:nezľaknite sa, nebudem vás strašiť v snoch:-)

Dnes som doma, v škole máme jeden deň polročných prázdnin. Využila som to na vytiahnutie manžela na nákup, s ním mi to ide oveľa lepšie :-)

Kúpila som si novinku pre mňa - kumquat. Kumquat patrí medzi najmenšie citrusové plody. Dosahuje dĺžku iba 2 - 4 cm. Plody, dužina i šupka sú oranžové a jedlé. Semená sa nejedia. Kumquat je pomerne bohatý na vitamín C a obsahuje veľa draslíka a medi.

Rastlina kumquat je stálezelený ker, alebo približne 3-metrový strom. 

Kumquat pochádza z Východnej Ázie a Južnej Číny. Najbližšie k nám sa pestuje na gréckom ostrove Korfu.

U nás stojí kilogram 4,9 €, čo je na naše pomery vysoká cena. Kúpila som si na skúšku 198 g za 97 centov :-)Vyhodnotenie: 

- myslím si, že u nás sa nekúpi toto ovocie v dostatočnej zrelosti a to sa prejavuje aj na chuti
- kumquat je kyslejšej chuti ako mandarínka
- šupka dodáva horkú chuť, ktorá však mne vyhovuje, mám to rada
- krájať sa má na kolieska, ale tak som rozkrojila jadierka, lepšie bolo krájať na štvrtiny :-)
- dočítala som sa, že z ovocia sa robí aj marmeláda na spôsob pomarančovej, niekedy vyskúšam :-)
- používa sa do koktailov pre chuť a aj na ozdobu
- viem si predstaviť použiť ho pri pečení mäsa :-)
- vyrába sa aj likér
- vraj dokáže pomôcť aj s mastnými či nevýraznými vlasmi…


Nakoniec môj dnešný čaj:


čierny, Kusmi Tea - Cárovná


Ďakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času!

Nech sa vám darí!
Daniela

9 komentárov:

 1. Dobrý večer, teta Danka. Hmm, ja sa musím (aj trochu so zapýrením) :) priznať, že toto ovocie som síce nejedla, ale likér som na Korfu pila, ale nebola to tzv.osudová záležitosť (neohúril ma).:) A čiapka je zlatá - šnúrky sú veselé - podľa mňa až taká rebelská záležitosť proti nudnému bezšnúrkovému hlavnému trendu. :) A hlavne, že uši budú zdravé. Ja sa chcem kvôli dcérke naučiť pliecť čiapku s takým tým predĺžením na uškách - určite viete, čo myslím, lebo šnúrky neznáša (vraj ju škrtia), tak aspoň, nech jej to zakrýva ušká. :) Bola som fascinovaná aj pestovaním zázvoru doma - skúsim to, lebo ja s ním stále varím všetky ázijské jedlá. A vyšívate farby ozaj ako maliar na plátno- to tieňovanie je s veľkým citom.Prajem pekné sny - tu dnes ani mesiac nevidno - noc má čiernu dušu v Podunajsku. :) papa

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Danka,
  čiapka je krásna, má peknú farbu i vzor, tak nech Ti dobre slúži.
  U nás po snehu ani stopy, celý deň bola tma a zamračené, popoludní chvíľu spŕchlo...radšej ten sneh :-)
  Nejak ma tiež toto ovocie neohúrilo, ale ako džem môže byť výborný.
  Pekný víkend, pá

  OdpovedaťOdstrániť
 3. I am not particularly fond of cumquats but I do love your new hat!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Dani, čiapka je veľmi pekná ... vzor, aj farba ... zaujal ma bombolec ... také umelokožušuinkové dostať v galantérke ?
  Kumkvát som raz koštovala ... ale tá kyslosť a nahorklá chuť ... neoslovil ma ... Parádna šáločka ... Prajem pekný, možno aj zimný víkend ... pa L.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Danielko, tvoje čapka je parádní a sluší ti .. je pěkně na zátylek, uši šňůrky jsou vynikající. Chápu tě proč sis čapku upletla. Já si nedávno koupila "za pár babek" čepici se vzorem do bleděmodra protaženou pod uši, aby byly chráněný. Přijde ochlazení, tak se bude hodit.
  Ovoce co popisuješ jsem ještě nejedla, i když ho v obchodech vídám, tak ozkouším. Zmiňuješ se o nedozrálých plodech v nabídce. Ten samý pocit mám hlavně u kiwi, leckdy chci vzít mami a to jsou hotové kameny. Můžu si ho nechat dozrát kolik dní doma, ale já ho chci zrovna v tu chvíli. Dřív prodávali i takové co se daly jíst hned. Květ zázvoru je zajímavý.. jako malá orchidej... málem jsme se na Srí Lance potkaly.. také jsem tam byla ve stejném čase..pořad se mi moc líbil.
  Nám se tady ochlazuje. Příští týden mají teploty jít i pod nulu a v noci k - 10.. bylo by to dobré z mnoha důvodu i trochu sněhu by neškodilo.
  Mějte se o víkendu hezky. Papa Jarka

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Dani, čepice je parádní, má pěknou barvičku a moc ti sluší. Ty šňůrky jsou náhodou dobrá věc, pokud bude dost foukat, bude ti čepice hezky schovávat uši.
  Přiznám se, že kumquat jsem ještě nejedla, ani jsem na něj v obchodě nenatrefila.
  Jinak u nás sníh není,ale ochlazuje se . I když svítí sluníčko, je jen jeden stupeń nad nulou.
  Dani, měj se krásně a přeji prima víkend.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Dani, čepice je prima. I barva se mi moc líbí. M.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Musím len súhlasiť so všetkými...čiapka je veľmi peknej farby a aj vzor si dobre skombinovala...nech ti dobre slúži, veď u vás na Orave zima určite dlhšie potrvá, u nás dne s pekne slnečno ale vietor, uvidíme čo nám prinesie nový týždeň. Dani, nech sa ti darí ahoj

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Hi Daniela, You and your hat both are looking nice and happy:) You got a good deal on the fruits!

  OdpovedaťOdstrániť