piatok 17. novembra 2023

Výsledok môjho kompostovania

Vitajte u mňa! Ďakujem za komentáre v predchádzajúcom príspevku! 

K Vianociam patrí luskáčik, tak u mňa bude vyšívaný. Prvý:

farby sú skreslené, v skutočnosti sú krásne, jasné


Na jar 2019 som ostala na všetko sama. Ja, čo som celý život mala starosť len o deti a kuchyňu a samozrejme o svoju profesionálnu prácu. Zrazu som bola pri vodároch, elektrikároch, na polícii, pri notárovi, v banke, starosti s ústredným kúrením, dvorom, kosením, autom... Pravdupovediac, samej sa mi nedá uveriť, že som sa dokázala o toto všetko postarať :-)

Ako prvé prišlo na rad kosenia. K tomu bolo treba postaviť kompostér, lebo nebudem predsa chodiť s košom trávy tak ďaleko, ako to robil môj manžel. Jemu to celkom vyhovovalo, lebo na kosenie si vyhradil vždy celý deň, najčastejšie piatok, či sobotu a z práce mal radosť. Násobil si ju tým, že pri každom vysypaní koša sa tešil so svojimi včielkami, alebo na ceste viedol rozhovory s okoloidúcimi "súkmeňovcami". 

Ja som si kosenie doteraz neobľúbila a tak to aj ostane. To, čo robil manžel celý deň, ja musím urobiť za dve hodiny, inakšie ma porazí :-)

Hneď na začiatku nastal problém. Neviem naštartovať kosačku a nie som schopná poskladať kompostér. Bežím za Oňom, manželovým synovcom. Nie je doma! Rozplačem sa. Jeho žena Alenka telefónuje svojmu zaťovi Michalovi a obaja sú o chvíľku u nás vo dvore. Miesto pre kompostér a jeho orientáciu zvolím ja, najneschopnejšia :-)

Absolvujem rýchlokurz kosenia a starostlivosti o kosačku, tiež som zaškolená do kompostovania :-)

Za štyri sezóny sa mi kompostér naplnil takmer do "neba". Toto leto som obsah koša tlačila rukami, nohami, ba i očami, len nech sa mi to tam ešte zmestí :-)

Miško rozhodol, že kompost na spodu je už "zrelý", treba ho vybrať. Len ako, keď kompostér má dosť zlú polohu a ešte horšiu orientáciu. Spodná časť, kde je otvor na vyberanie kompostu, čumí dozadu :-)

Miško si pomohol, ja som nevidela ako. Kompostér je posunutý o pol metra a kompost vyslobodený. Dali sme do poriadku moje dve hriadky a kompost sme navrstvili na ne. To bude na budúci rok úroda!

Vyhodnotenie môjho kompostovania: 

No, veru to nie je na výbornú. Musím sa zmieriť s tým, že nie všetko mi vychádza. Môj kompost obsahuje celé škrupiny vajec. Pritom som si myslela, že pôda získa kvalitný vápnik, ale škrupiny buď potrebujú na skompostovanie oveľa dlhší čas, alebo sú nekompostovateľné. Odteraz ich pre istotu do kompostu nebudem dávať.

Aké máte skúsenosti s kompostovaním vy?
Čo som prečítala:

Anglický dvor v druhej polovici 16. storočia. Príbeh pre moju svokru, milovala takúto literatúru i filmy. Ale aj ja som si pri tom oddýchla a zaspomínala na ňu. Mali sme pekný vzťah, čo nie každý môže povedať. A ak ma vidí, čo ja vystrájam v jej dome, určite sa čuduje. Snáď je spokojná :-)Nakoniec retro šálka 28 a biely čaj z oblasti Yunnan (Čína):asi jarabina

Ďakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času.  Nech sa vám darí a zostaňte zdraví na tele i na duši!

Daniela

 

2 komentáre: