štvrtok 25. januára 2024

24. Lapsang Souchong - čaj

Vitajte u mňa! Ďakujem za komentáre v predchádzajúcom príspevku!

Začala som s novým projektíkom. Najskôr som myslela, že to bude jedna výšivka na mesiac s vianočnou témou, ale po dlhom hľadaní na Pintereste som si vybrala 10 obrázkovú sériu, takže musí nastať zmena v pláne. Rozhodla som, že vyšívať budem tak, ako mi to vydá :-)

Z dvadsiatich malých výšivok ušijem vankúšiky a tie využijem na Vianoce na výzdobu pár vetvičiek vo vysokej váze. Sama som zvedavá ako toto výjde :-)

Takže prvý mini vianočný:


Aj štrikujem. No nie je to môj dobrý bod, pretože viacročné štrikovanie deky čaká a nie a nie sa dočkať, a ja začínam niečo nové:



Áno, moja obľúbená vzorka. Bude to pre kamarátku Hanku len taká maličkosť - prehos na operadlo kresla, ktoré je vystavené celodennému slnečnému žiareniu a škodí mu to.

Mrazy sa s nami na chvíľu rozlúčili a dúfam, že tie najsilnejšie sú už za nami. Moje tepelné čerpadlo to vydržalo, ľad pod ním sa topí. Počasie neprospieva zdraviu, šíria sa chrípkové a covidové ochorenia. Veľa mojich známych kýcha, smrká, kašle. Som šťastná, mňa to nechytilo, snáď to nezakríknem, dávam na seba mimoriadny pozor, pijem vodný kefír, kapustovú vodu, jem kapustu, vitamín D, C, horčík, dobre sa obliekam a snažím sa v škole ako-tak izolovať. 

Doma sa teším z cibuľovín, moje kuchynské okno privoláva jar:




A samozrejme denne popíjam čajíky. Minule som sľúbila zoznámiť vás s nie bežným čajom. Keďže som kedysi písala celú sériu o čajoch, trocha som bola v archíve môjho blogu. Ak som to dobre zistila, dnešný diel by mal mať číslo 24. A kedyže bolo to čajovanie? V roku 2016. Kto chce zaspomínať, nech si môj blog otvorí v počítači (tam je zobrazenie blogu iné ako na telefóne) a na pravej strane je archív, ktorý treba rozkliknúť.

24. Lapsang Souchong

Veľmi aromatický čínsky čierny čaj pochádzajúci z Číny, z hôr Wu Yi z provincie Fujian. Svoju arómu získava vďaka špeciálnej metóde spracovania - čajové lístky sa sušia v dyme z tlejúcich koreňov borovice bohatých na živicu. Je to jeden z najstarších čiernych čajov.

Lístky sa nechajú zavädnúť nad ohňom borovice, suší sa na panviciach a zvinú sa. Potom sa natlačia do súdkov a prikryjú látkou. Po fermentácii sa tepelne ošetria, znovu zvinú, uložia sa do bambusových košov a sušia. 

Nálev má príjemnú, silnú, hladkú a ušľachtilú dymovú chuť s tónmi sušeného ovocia. U lacných napodobenín tohto obľúbeného a ceneného čaju je typická dymovosť až údenosť príliš silná a úplne prebíja všetky ďalšie vône a chute čaju.


Čaj Lapsang Souchong je súčasťou čajovej zmesi s názvom Russian Caravan, ktorý prepravovali Rusi v karavánach na chrbtoch tiav. Zmes obsahuje ešte oolongy z Číny alebo Thajwanu. 

Dnes môj Lapsang Souchong a retro šálka č. 36, čínska, pre mňa nádherná:







Ďakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času.  Nech sa vám darí a zostaňte zdraví na tele i na duši!

Daniela



utorok 16. januára 2024

Tatársky biftek

Vitajte u mňa! Ďakujem za komentáre v predchádzajúcom príspevku! 

Tretí zimný motívček mám hotový:




Tak, ako španielsky vtáčik, či francúzske zemiaky nemajú nič spoločné so Španielskom, respektíve Francúzskom, ani tatársky biftek nemá nič s Tatármi. Sú to jedlá, ktoré sme si z neznámeho dôvodu tak jednoducho pomenovali. Alebo len preto, aby to znelo zaujímavejšie, či honosnejšie :-)

V roku 1976, mesiac po svadbe, sme získali dvojizbový závodný byt (kde pracoval manžel) na novom rozostavanom sídlisku Banisko. Ako to u nás beží, najskôr sa stavajú domy a potom sa dorábajú obchody. Na Banisku vznikli malé potraviny a ešte menší pultový obchodík s polotovarmi. No, dnes by sme taký obchod tak nenazvali, pretože polotovarov sme vtedy moc nemali. Mne sa tam neušlo chodiť, bola som v Bratislave (študovala som na univerzite), ale keď som raz za čas prišla domov, manžel ma prekvapil tatárskym biftekom z polotovarov. Veľmi mi chutilo :-)

V lete 1979 som úspešne doštudovala a hneď v novembri sme sa presťahovali do Jasenovej. Ako pokračovali baniskové potraviny a polotovary, to teda netuším, ale myslím si, že v dnešnej dobe je sídlisko bez obchodu.

A my sme viac tatarák nemali. Proste bol zakázaný. Úrad verejného zdravotníctva povedal, že jesť surové hovädzie mäso je nebezpečné. Tak dobre, žiť bez neho sa dá :-)

Až v 2. desaťročí 21. storočia sme ho v obchode objavili. Už je povolený, "sranda" :-)

Občas sme si ho s manželom kúpili. Vždy ho pripravoval on, čo mne mimoriadne vyhovovalo, pretože toho veľa v kuchyni nedokázal, takže varenie bola vždy moja starosť. Mňa ani nezaujímala príprava :-)

Manžela niet, ostala som aj bez tataráka. Až teraz som sa odhodlala kúpiť si ho, veď na internete si prečítam ako na to. Z množstva receptov som si urobila svoj: žĺtko, cibuľka na drobno, lyžica horčice, lyžica kečupu, trocha drvenej rasce (do tej som blázon), worcestrovej omáčky, soli a korenia podľa chuti, k tomu hrianky potreté cesnakom:




výborné

No a to by som nebola ja, aby som niečo nevymyslela akože zdravšie - tatarák šošovicový: uvarila som šošovicu úplne domäkka, pridala som lyžicu olivového oleja, cibuľu nadrobno, cesnak a spolu rozmixovala. Ochutila som horčicou, worcestrovou omáčkou, soľou a korením:





Vyhodnotenie:

Čo sa týka farby, vyhráva tatarák z mäsa. Pre mňa je farba dôležitá a tak som si myslela, že mäsový tatarák vyhrá na celej čiare. Ale omyl! Na cesnakovej hrianke mi šošovicový tiež veľmi chutil. Experiment považujem za vydarený :-)


Celý minulý týždeň nás trápili mrazy. Myslím si, že už na Orave nie je zima taká ako kedysi, globálne otepľovanie určite cítime aj tu. Pamätám na zimy s teplotou -25°C a teraz mi robí problém -17°C. Prečo? 

Nuž, kedysi sme kúrili v ústrednom kúrení čiernym uhlím a drevom deň, noc, často bolo na teplomery kúrenia 80°C. samozrejme o takéto kúrenie sa bolo treba starať, prikladať, čistiť kotol, v lete nachystať uhlie a drevo. Ešte dnes ďakujem mojim svokrovcom, ktorí sa nám o toto všetko starali. 

Moje tepelné čerpadlo je super, ale nie na silné mrazy. I keď som cez počítač nastavila vodu v systéme na teplotu 65°C, bohužiaľ, nestalo sa tak. A tak som sa zastavila v Istebnom v uhoľných skladoch a kúpila si drevené brikedy. Tamojší šéf je môj bývalý žiak, tak to tam mám aj s obsluhou, naložil mi ich na zadné sedadlá auta a doma som sa už trápila sama.

Treskúcu zimu som v pohode a v teple teda prežila a dúfam, že to najchladnejšie máme už za sebou.



A takto vyzerá moje tepelné čerpadlo:

zamrznuté, ale funguje, to je hlavné :-)
má sa otepliť, tak snáď rozmrzne

Prečítala som:



Každý víkend pozerám lyžovanie. A veruže mám ho aj dnes večer, slalom žien vo Flachau, moc sa teším. A cez víkend u nás na Slovensku, v Jasnej :-)



Nakoniec nádherná retro šálka č. 35 so zimným stromom, v nej čierny čaj neznámeho názvu z krásnej malej škatuľky:






Ďakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času.  Nech sa vám darí a zostaňte zdraví na tele i na duši!

Daniela





sobota 6. januára 2024

Trojkráľové pozdravenie

Vitajte u mňa! Ďakujem za komentáre v predchádzajúcom príspevku! 

Dnes som sa trocha dovzdelávala. Dnešný kresťanský sviatok má krátky názov Traja králi - v Evanjeliu podľa Matúša sú označení mudrci, prví pohania, ktorí uverili v Ježiša. Koľko ich bolo a aké mená mali nie je v Biblii zaznamenané. Ich počet bol stanovený podľa troch darov, zlata, kadidla a myrhy, ktoré sú uvedené v Biblii.

Zlato symbolizuje bohatstvo a kráľovskú hodnosť, kadidlo stúpajúce hore vzdialene naznačuje božskú identitu Krista a myrha, vzácny výlučok zo stromov (o tomto som sa dozvedela pri vyučovaní vonných látok v predmete Materiály pre kozmetičky, niekedy o tom napíšem viac) zapravený do drahej masti sa používa na liečenie rán, čo duchovne odkazuje na Kristove utrpenie.

Neskôr sa objavujú aj ich mená: Gašpar, Melichar, Baltazár a začali sa označovať za kráľov z Východu, čo je biblický odkaz na počiatky ľudstva a vyspelé civilizácie. Baltazár zastupuje Arabov, Gašpar prezentuje Afriku a Melichar Perziu.

Počas tohto sviatku sa posväcujú domy, pričom nad dvere kňaz píše podľa aktuálneho roku výraz v tvare: 20-C+M+B-24, a tu som si ja vždy myslela, že namiesto C je G a potom sú tam tri začiatočné písmená Troch kráľov: Gašpar, Melichar, Baltazár. Zle som si myslela :-)

C+M+B znamená: Christus mansionem benedical, v preklade: Kristus nech žehná tento dom.

Sviatku Troch kráľov sa taktiež hovorí deň Zjavenia pána a týmto dňom končí vianočné obdobie. Z liturgického hľadiska je koniec Vianoc až na druhú nedeľu v januári na Krst Krista Pána.


Deň Troch kráľov bol kedysi v znamení malých koledníkov prezlečených za Troch kráľov, obchádzajúcich domácnosti, kde koledovali za malú výsluštičku.


Môj kútik od Božieho narodenia po Troch kráľov:







Nuž, vianočné obdobie končí, výzdobu zajtra upracem. Zima ale zostáva, takže pokračujem vo vyšívaní zimných projektíkov. Druhý:



Už som na túto aidu vyšívala, ale cez dve nitky. Teraz som vyšívala cez jednu, aby obrázok nebol veľký. Myslím, že to bolo prvý raz, ale aj posledný. Bolo to "o dušu" :-)

Ešte jeden, potom šitie a môj projekt na rok 2023 bude skončený. Už mám v hlave niečo nové, krížikové, pre rok 2024 :-)

Dnešný čaj mám zas vo vianočnej šálke. Mám ju od Nurdan Kanber, na odkaze si pozrite jej internetový obchod. 

A aký čaj mám? Zistila som, že o tomto zaujímavom čaji som ešte nepísala, dokonca ani vtedy, keď som robila sériu o rôznych čajoch. Takže to najbližšie opravím :-)



Ďakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času.  Nech sa vám darí a zostaňte zdraví na tele i na duši!

Daniela