Vitajte u mňa!
Ďakujem vám za komentáre v predchádzajúcom príspevku!
Nevyšívam :-(
Štrikujem:
V lese veľa svetla nie je, ale stačí, aby som aj tam našla jarné kvietky. Práve kvitne zajačia kapustička. Už som aj zabudla, aká je to nežná jemná rastlinka s bielymi kvietkami. Ako dieťa sme chodievali s rodičmi na výlet do Bystričky (medzi Párnicou a Kraľovanmi). Maminka vždy prežívala hotové muky, lebo sme najskôr museli prejsť hojdacím mostom ponad Oravu. Vtedy som sa tomu čudovala. Dnes, keď aj ja trpím nejakou tou fóbiou, som ju pochopila :-)
Hneď za mostom sme prešli na úzky chodník. Z jednej strany zráz do rieky a z druhej strmý les. A všade zajačia kapustička, mňam :-)
Moje spomienky sú nenávratné, pretože most a chodník už dávno neexistujú :-(
Skutočný názov pre túto rastlinku som si musela vygoogliť :-)
Kyslička obyčajná - Oxalis acetosella - obsahuje kyselinu šťaveľovú, ktorá sa nachádza vo všetkých jej častiach.
Kyslička kvitne v apríli a máji. Kvety sa otvárajú ráno, zatvárajú sa vo večerných hodinách a v období pred dažďom a chladom.
V minulosti sa využívala v ľudovom liečiteľstve pod názvom „zajačia kapusta“. Rozdrvené čerstvé listy sa prikladali na rany a tiež sa z nich vyrábal osviežujúci nápoj, ktorý mal protiskorbutové a protihorúčkové účinky.
Využívaná bola i ako protijed pri otravách arzénom a ortuťou a tiež vo farbiarstve ako čistiaci prostriedok.
Listy tejto byliny majú výraznú kyslú chuť, čo sa odráža i v slovenskom názve. Lákajú k osvieženiu najmä deti. Ich častá konzumácia vo väčšom množstve však vhodná nie je – v nich obsiahnutá kyselina šťaveľová môže poškodiť obličky a spôsobiť otravu, ktorá sa prejavuje prítomnosťou cukru a šťaveľanu vápenatého v moči.
A vraj sa pestuje sa i v záhradkách ako ozdobná rastlina. To som zatiaľ nevidela :-)
Dnes som čaj vymenila za studenú kávu:
Ďakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času!
Nech sa vám darí!
Daniela!