utorok 9. augusta 2016

Galaxia Mliečna cesta

Vyrástla aleja:Galaxia (s veľkým G; iné názvy: Galaxia Mliečna cesta, Galaxia Mliečnej cesty, Sústava Mliečnej cesty, Hviezdna sústava Mliečnej cesty, najmä staršie Mliečna cesta) je názov galaxie, ktorej súčasťou je naša slnečná sústava. 

Je to špirálová galaxia. Patrí medzi miliardy galaxií v pozorovateľnom vesmíre. Jej pomenovanie (Mliečna cesta) je prekladom z latinského Via Lactea, čo je prekladom gréckeho Γαλαξίας (Galaxias). Všetky hviezdy, ktoré je oko schopné rozlíšiť na nočnej oblohe, sú súčasťou Galaxie Mliečna cesta. Zriedkavé výnimky tvoria len príležitostné supernovy v blízkych galaxiách, ako SN 1987 A vo Veľkom Magellanovom mračne.  

Svetlo Galaxie pochádza z hviezd a ďalšieho materiálu nachádzajúceho sa vo vnútri galaktickej roviny. Tmavé oblasti vo vnútri tejto skupiny, ako napríklad Veľká trhlina a hmlovina Uhoľné vrece, sa zhodujú s oblasťami, kde je svetlo zo vzdialených hviezd blokované tmavými hmlovinami. 

Galaxia má relatívne nízku povrchovú jasnosť vďaka medzihviezdnej hmote, ktorá vypĺňa galaktický disk, pričom ten nám bráni v pozorovaní jadra Galaxie. Preto je problematické pozorovanie Mliečnej cesty z mestských a predmestských pozícií zasiahnutých svetelným znečistením.

Budúcnosť:

Je takmer isté, že Galaxia sa zrazí so susednou Galaxiou Androméda. Galaxie sa k sebe približujú rýchlosťou približne pol milióna kilometrov za hodinu. Ich vzájomná vzdialenosť je asi 2,2 milióna svetelných rokov. K zrážke teda príde vo vzdialenej budúcnosti, približne za 3-4 miliardy rokov :-)


Náš syn Miško sa snažil minulý víkend urobiť foto Galaxie  Mliečnej cesty a takto sa mu to podarilo:


Môj čaj o piatej bol zelený jazmínový:


Nech sa vám darí!
Daniela


18 komentárov:

 1. Krása ... na tej výšivke sú stovky krížikov ... napočítaš sa, napicháš ... ale výsledok stojí za to ... Syn urobil prekrásne fotky ... toto sa mne nikdy nepodarí ... ale asi na takéto fotky treba mat aj patričnú techniku ... Dani, maj sa dobre, prajem pekné, letné dni ... pa L.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Lauri, na tento obrázok sa mi podarilo nájsť na pintereste perfektný graf a z tabletu sa mi to robí parádne, len samozrejme, musím dávať pozor. Stiahla som si to dávno do tabletu a nedávno mi pinterest napísal, že mi obrázok rušia, lebo boli porušené autorské práva, ale ja ho už mám :-)))
   Syn má už trochu foto vybavenie, nie síce to naj, ale stačí na jeho pokusy, je totiž od malého chlapca to toho blázon :-)
   Dnešný upršaný deň si isto len doma a vyšívaš :-)))
   Pááá

   Odstrániť
 2. Your embroidery is growing pretty each day! Thanks for sharing the lovely pictures:)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Danielka, výšivka sa už pekne ukazuje. Teším sa na konečný výsledok. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zuzka, tak to sa aj ja teším, zdá sa, že to už dlho nebude trvať :-)
   Pááá

   Odstrániť
 4. Danielko, taky jsem zvědavá na výšivku.. pěkně ti to přibývá ... zajímavé téma jsi si zvolila .. je to velké tajemno a fotky jsou úžasné, zvlášť ta první ... vydržela bych se dlouho dívat na takovou oblohu ...........
  Sice je ráno, ale už mám v sobě od včerejška slitý jasmín ...
  Mějte se doma krásně. ☼ Jarka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jarka, ale keď uvidíč za deň dva, budeš vedieť, k čomu to patrí!
   Vesmír ma fascinuje od detstva a na VŠ som mala aj skúšku, prišla som si na svoje vtedy, ale už aj tak z toho nič neviem :-)))
   Ja si niekedy tiež tak zalejem zelený čaj od včera a vypijem namiesto pohára vody :-)
   Dážď od vás statočne prišiel a celý deň leje :-((((
   Sedím si tu v teple - muž mi aj v kuchyni zakúril - a dúfam, že to mepotrvá dlho a zajtra sa začne vylepšovať :-)
   Pááá

   Odstrániť
 5. Krásná výšivka. Nádherné fotky noční oblohy. Přeju pěkné letní dny.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Betka, moc ti ďakujem! Užívaj si s chlapcami dovolenku a pekné výletíky!
   Pááá

   Odstrániť
 6. Deine Stickerei wächst jeden Tag ein bisschen weiter. Gefällt mir sehr gut.
  Liebe Grüße Manuela

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Liebe Manuela, ich danke Ihnen sehr!
   Haben Sie einen schönen Tag August!
   Pááá

   Odstrániť
 7. Danielka, vysivka vyzera nadherne :-) A tie fotky Mliecnej cesty su tiez uzasne...pre mna je vesmir jedna obrovska neznama, ale neuveritelne zaujimava :-) Maj sa krasne, papa

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem ti, Katka! Myslím si, že vesmír je dosť neznámou aj samotných vedcov. Niekedy sa mi zdá, že všetky tie teórie ani nemôžu byť skutočné a pravda je niekde úplne inde. Teraz napr. sa hovorí, že existuje množstvo paralelných vesmírov a to už vôbec nechápam :-)))
   Pááá

   Odstrániť
 8. Danka,
  krásne sa to rysuje, dnes budeš možno aj finišovať... teším sa.
  Fotky sú nádherné, tá nočná obloha je nádhernááááá! Syn je šikovný :-)
  Ja som včera mala biely čaj.
  Pekný deň,pááá

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aďka, finišovať veru ešte nebudem, i keď sa zdá, že je to už veľké, ale ešte to zaplním, ale dlho to už trvať nebude :-)
   Mne sa ti tá obloha páči vo dne aj v noci a vždy ju rada pozorujem. Syn sa zaoberá fotografovaním od detstva, teraz, keď na to má, si môže dovoliť aj lepšie "stroje" :-)))
   Maj sa fajn!
   Pááá

   Odstrániť
 9. Liebe Daniela,
  eine wunderschöne Stickerei!!!
  Es ist schon ein besonders schönes Fleckchen Erde an dem du wohnst! Wunderschön!!!
  Ganz liebe Grüße
  Marion
  Paaa

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Marion da bist du ja! Vielen Dank!
   Legen Sie ein Foto Milchstraße der ist nicht mit uns. Es ist ein Foto irgendwo im Osten Deutschland. Gab es am vergangenen Wochenende Unser Sohn.
   Ich sende herzliche Grüße an Sie!
   Pááá

   Odstrániť