sobota 27. januára 2018

Joga pre mozog :-)

Vitajte u mňa!
Ďakujem vám za komentáre v predchádzajúcom príspevku!

A sú tu zas, ..............ružičky :-)
Vedeli ste, že aj mozog môže cvičiť jogu? Veru áno! Jogou pre mozog je vraj štrikovanie. Neurológovia potvrdili, že je to jedna z najlepších foriem prevencie pred ochoreniami mozgu :-)

Ak pravidelne štrikujete, takto sa staráte o svoje telo:

- zlepší sa váš duševný stav, psychika a zbavíte sa ťažoby, ktorá vás trápi

- zlepší sa vaša pozornosť a aj sústredenie

- vaše motorické schopnosti sa opäť dostanú do formy

- rozviniete svoje kreatívne myslenie

- zvýši sa vám sebavedomie a môžete sa pochváliť novými výtvormi, poteší aj  pochvala iných

- zlepšíte svoju trpezlivosť a vytrvalosť

- zlepšíte si pamäť a fungovanie mozgu

Vedci dokázali, že štrikovanie je účinnejšie ako lúštenie krížoviek a sudoku. A to je už čo povedať! Možno som to tušila, lebo ja krížovky, sudoku a veci podobné považujem za stratu času :-)

Keď som si toto prečítala, išla som otvoriť kufor s vlnami a začala rýchlo cvičiť jogu :-)

Vybrala som si Gracie, vyrobila sa vo Vlněne, národný podnik Brno, závod 5 Bystré u Poličky, zloženie: 50% vlna, 40% PANs, 10% PADs, hmotnosť 100 g, maloobchodná cena 21 Kčs 😜😜😜Ak mi to pôjde tak, ako mám v pláne, budú z toho návleky (štucne) na nohy :-)

A teraz si dovolím vedcom do toho trocha "kecať". Z pozície vedkyne v odboroch štrikovanie a krížikové vyšívanie :-)

Štrikovanie som mala veľmi rada a v podstate odvtedy, ako som sa naučila štrikovať (mala som asi 15 rokov), štrikovala som pre seba, potom aj pre manžela a naše deti a aj širšiu rodinu. Teraz už piaty rok aktívne vyšívam. Snáď mi to dovoľuje porovnať štrikovanie a krížikové vyšívanie. Vyšívanie vyžaduje sústavné sústredenie a presnosť, pri štrikovaní sú úseky, kedy sa sústrediť ani netreba, štrikuje sa automaticky. Myslím si, že vyšívanie je oveľa lepšia joga pre mozog ako štrikovanie :-)))

Dnes som si čaj uvarila skôr:Vybrala som si dobrú myseľ. Bylinky, ktorých som mala nasušených veľa, mám vo veľkých vreckách v komore:

je to nová komora zariadená skrinkami zo starej kuchynskej linky :-)


Ďakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času!

Nech sa vám darí!
Daniela 

7 komentárov:

  1. Даниела, сколько у вас в коллекции заварников и чашек? Кажется, что в каждом посте новые:)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Milučký večer, teta Danka. Tiež si myslím, že vyšívanie je pre mozog jogou na vysokej úrovni - to už ste profi jogín jednoznačne. :) Výšivka s kaviarňou bola super. Palce hore! Hneď som mala chuť ísť na ozajstnú kávu. A ružičky sú krásne. Inak, wow- to je milé, že ste využili v komore skrinky zo starej kuchyne. Veľmi sa mi páči, že sa Vám vždy tak bravúrne podarí vymyslieť, ako efektívne a pekne veci ešte využiť alebo renovovať (ako ten stôl, čo pamätal aj "lentilkovú krabičkovú architektúru";)). Čajníček so šálkou sú nádherné. :)Pá.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Lovely stitching and I could do with a good scream now and then - most therapeutic!

    OdpovedaťOdstrániť
  4. Já bych se připojila, vyšívání mi přijde jako jóga opravdu lepší. Vyžaduje koncentraci při výběru barev, navlékání jehly, při rozvržení výšivky, sledování počtu křížků, nahlížení do předlohy a pak se trefit jehlou mezi dvě správné nitky. A nakonec vymyslet zda vznikne dečka, nebo polštářek. Nevím, jestli by to neurologové všechno zvládli :-) Já myslela, že trpím určitou “závislostí”, ale po tvém příspěvku jsem zjistila, že vlastně poctivě cvičím! Pa Romana

    OdpovedaťOdstrániť
  5. Danielko, vyšívání určitě zaměstnává dost mozek. Když Jirka marodil, slyšela jsem názor, že by měl vyšívat .. už tenkrát jsem si říkala, že na tom něco je.
    Zabarvení vlny se mi moc líbí .. takové přírodní. Krásně jsi využila starý nábytek .. to ti fandím.
    Papa

    OdpovedaťOdstrániť
  6. Danka,
    to už som aký jogín, čo? Vyšívam asi desať rokov...
    Tiež si myslím, že je to dobrý relax i keď nie každý to chápe.
    šálka s čajníkom sú krásne a vrecúška top.

    OdpovedaťOdstrániť
  7. Zase som sa čomusi priučila... veru máš pravdu, pri štrikovaní (čo robím tiež rada a tak ako aj ty, štrikujem už od základnej školy) sú úseky kedy to dokážem aj bez pozerania na pleteninu :) ale vyšívať sa veru bez pozerania na to čo vyšívame nedá a aj hačkovanie je náročnejšie ako štrikovanie, ale zase aby sme to nepodceňovali, keď sa robí nejaká komplikovaná vzorka, to je už iné...no hlavne, že je to všetko prospešné...ďakujem za znalosti. Ahoj

    OdpovedaťOdstrániť