pondelok 30. marca 2015

Kritický pondelok

Najskôr moja pomalá prácička:Cez víkend sa menil zimný čas na letný. Viem, všetci to máte za sebou. Chcem to len trocha rozobrať. V svojom okolí počúvam, že ľuďom robí umelé posúvanie času o jednu hodinu hore -dole veľmi zle. Ich biologické hodiny sa musia so zmenou popasovať. Trvá im to týždeň, až 10 dní.  Viacerí cítia aj zmeny v svojej psychike. 

Ja patrím medzi šťastnejšiu skupinku, vraj menšiu, ktorá so zmenou času nemá problém. Ja sa už poobede pred nočnou zmenou preprogramujem a na druhý deň fungujem podľa nového nastavenia :-)

V tejto súvislosti mi nedá nenapísať o mojej nebohej svokre. Patrila zrejme na vrchol tej opačnej skupiny. Ešte v auguste hovorila: po novom, či: po starom. Nový bol letný čas, starý zimný čas. Dokonca aj pri pohľade na hodiny si ručičku hodín aspoň v mysli posúvala. 

Pôvodne sa letný čas zaviedol pre úsporu energie. Dnes je vypočítané, že sa jej usporí len 18%. Odporcovia zmeny času tvrdia, že úspora nie je hodná toľkým zásahom do biorytmu ľudí. 

Zmenou času si môžeme užívať viac slnečného svitu, pretože trávime viac času von. To pre nás znamená viac vitamínu D. 

Štatistiky ukázali ešte jednu výhodu letného času. Tým, že je dlhšie vidno, vraj až o 40% poklesne množstvo krádeží, výtržníctva a prepadnutí. Neviem, či to platí aj pre Slovensko :-)

A viete, ktorý deň je kritický? Dnešný pondelok. Vraj je zaznamenaný v tento deň zvýšený počet infarktov, dokonca o 25%. Viac býva aj autonehôd a samovrážd.

Ja som dnes odučila 6 hodín a mala som aj dozor. Prežila som to bez ujmy na zdraví. Dúfam, že aj váš deň bol pokojný a nezažili ste nič nepríjemné.   

Českí europoslanci prišli s iniciatívou na zrušenie striedania letného a zimného času. Podarí sa im to?Nech sa vám darí!
Daniela

13 komentárov:

 1. Odpovede
  1. Estimado Rosana, gracias por sus amables palabras!

   Odstrániť
 2. Beautiful stitching !!
  We don't have daylight time changing things here. But those who work globally, especially in
  IT, they get impacted. The late night conference calls get dragged to further 1 hr. My husband would then attend calls until midnight from home. Last time I got furious for him not getting enough sleep and upon insisting for many days did he asked his boss to change meeting time. I don't work now so I don't have such meetings to attend any more.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To have a well without summer time. Your husband but wrong, to do night work and little sleep. I understand you, to the indignation. Everything has its pros and cons.

   Odstrániť
 3. Hello!

  Just found your lovely blog.
  Beautiful stitching!
  We have had our clocks changed too and my husband is one of those who feels the change!

  Bye (:

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. It's lovely that we found:-)))
   Where do you live and what your name is?

   Odstrániť
 4. Hello!

  Just found your lovely blog.
  Beautiful stitching!
  We have had our clocks changed too and my husband is one of those who feels the change!

  Bye (:

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Wonderful new project.
  I don't like the time change either butafter a couple of days I get used to it. It's harder for those who must go to work.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thank you, Brigitte!
   I go to work and I have no problem in the morning, I'm a happy man:-)))

   Odstrániť
 6. Schönes neues Projekt !!
  Ich gehöre auch zu den Menschen, die mindestens zwei Wochen benötigen bis sie sich an die Sommerzeit gewöhnen. Abends bin ich nicht müde genug zum Schlafen - dafür dann den nächsten Tag um so mehr :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Danke, Marion!
   Ihre Tage sind daher schwer:-)
   Aber keine Sorge, alles geht!
   Im Sommer werden wir gute lange Abend sein:-)

   Odstrániť
 7. Our DST was March 8th. I do not like the "spring ahead"... I feel so sleepy for a week! But "fall back" is nice. :) I am happy for more sunshine though.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Yes, March 8? I did not know:-)))
   Spring fatigue is often, I do not have it, I got lucky:-)

   Odstrániť