Bude to už tak, každý druhý týždeň nebudem prvé dva dni odpovedať na komentáre. Viete, že sú to dni, kedy mám v škole po 7 hodín a to je už na mňa priveľa. Ustatá si poobede musím zdriemnuť :-)
Všetkým vašim komentárom som sa potešila a moc vám za ne ďakujem!!!
Minulý týždeň som čítala, že vraj ľudia po štyridsiatke by mali pracovať len tri dni v týždni. Nemyslím si, že by to tak malo byť. Človek v tomto veku je v plnej sile. Keď si spomeniem na moju štyridsiatku, zvládla som toho veľa. Zamestnanie na plný úväzok, výchova 4. deti na plný úväzok, vedenie domácnosti na plný úväzok a dokonca vedenie malého dedinského obchodu na pol úväzku. Myslíte si, že to bolo na jednu ženu dosť?
Po 21 rokoch nezvládam 66% úväzok v škole a starostlivosť o domácnosť dvoch dôchodcov. Minule som po dlhom čase stretla kamarátku z mladosti a na jej otázku ako sa mám, povedala som, že akosi čudne. Myslela si, že ma trápi nejaká choroba. Vysvetlila som jej, že moja choroba sa volá lenivosť a rozviedla som ju. Dobre sme sa zasmiali, keď k takej istej chorobe sa priznala aj kamarátka. Skonštatovali sme, že to bude zrejme staroba telesnej schránky. Áno, len telesnej schránky, lebo duševne sa cítime mladé :-)))
Poobede som si "lebedila" pri cyklistike. Bola som v Turecku :-))) Potom som si uvarila čaj a dala sa do vyšívania. Ukážem vám, ale len rub:
Čaj som mala včerajší, teda rooibos. Pre dobitie energie som si doň dala aj lyžičku medu. Manžel považuje med za liek na všetko a tak ho občas poslúchnem :-)
Poznáte kvargle? Je to spomienka na môjho ocka. Tak volal olomoucké syrečky, alebo tvarôžky. Mal ich veľmi rád a kupoval ich často. Pamätám si, ako mi v útlom veku smrdeli. Ako som rástla, prestala som ich považovať za smradľavé, ale za chutné :-)))
Po rozdelení Československa sa kvargle z nášho trhu na dlhšie vytratili. Teraz ich už môžeme kúpiť, ale ich cena z 1Kčs stúpla na 1,3 €! Táto "voňajúca" pochúťka sa stala luxusom :-(((
Občas sa stane, že je na kvargle akcia a vtedy si ich kúpime aj my. Takže aj po tieto dni si na nich pochutnávame:
|
takto "esteticky" ho predávajú v jednom HM |
|
tieto sme si včera vychutnali samé |
|
a takto vyzerala moja dnešná večera |
|
hrianky urobené na ghee, list ľadového šalátu a červená cibuľka
sa ku kvargliam hodia, vyskúšajte :-))) |
Pravé olomoucké syrečky sa vyrábajú v Lošticiach, malom českom mestečku približne tridsať kilometrov vzdialenom od Olomouca. Možno vás to prekvapí, ale pôvodne ich nazývali „sedliackymi tvarôžkami“, pretože sa vyrábali v okolitých dedinách a pomenovanie ako ho dnes poznáme, dostali až podľa olomouckých trhov, kde ich predávali.
|
Loštice |
Prvé písomné zmienky o tejto dobrote pochádzajú z 15. a 16. storočia. Postupne si ich obľúbili nielen obyčajní ľudia, ale aj králi - neodolal vraj ani Rudolf II. Koncom 19. storočia založila rodina Wesselovcov fabriku v už spomínaných Lošticiach, kde sa udržala dodnes. Ľudí nahradili stroje, ktoré produkujú 150 ton tvarôžkov mesačne.
Tvarôžky zaraďujeme k mäkkým zrejúcim syrom. Vyrábajú sa z odtučneného kyslého tvarohu a okrem soli by sa pri ich príprave nemali používať iné konzervačné látky, ako ani syridlá, farby či stabilizátory.
Podľa stupňa zrelosti majú súdržnú mäkkú až polomäkkú konzistenciu. V prvej fáze si zachovávajú pravidelný tvar s primeranou vrstvou mazu a viditeľne tvarohovým jadrom. S postupom času sa zvýrazňuje maz, chuť i vôňa, pôvodná zlatožltá farba sa mení na oranžovo-žltú až oranžovo-hnedú a strácajú prvotnú formu.
Pohľad na predaj olomouckých syrečkov rôznych druhov:
Nech sa vám darí!
Daniela