sobota 24. decembra 2016

Šťastné a veselé.........Vianoce!

Prajem všetkým ľuďom dobrej vôle krásne, veselé a hlavne ničim nerušené Vianoce! Nech sme rôzneho svetonázoru, či farby pleti, nech sme z ktorejkoľvek časti tejto úžasnej a jedinečnej planéty, správajme sa voči sebe vždy ako ľudia! 

Buďme k sebe tolerantní, pomáhajme si navzájom, nebrojme  proti sebe,  lebo nakoniec skončíme zle všetci!

Pre kresťanov sú tieto dni slávnostné, iné vierovyznania majú takéto dni inokedy. Neignorujme tých druhých, nechajme im čas, miesto a pokoj na ich obrady. Ukážme, že je dobro v nás, bude nám dobrom vrátené!

Myslím si, že všetko to je o jednotlivcoch, o tých slabších, ktorí sa dajú zmanipulovať, viesť nesprávnym smerom, z ktorého už niet cesty späť. Buďme silní, všímajme si okolie, rozmýšľajme, diskutujme, hľadajme riešenia, neubližujme si!

V tom ja vidím význam týchto dní pre nás, ľudí 21. storočia. Nastala chvíľa spomalenia, zamyslenia, a nachádzania pravdy. Tak nech ju nájdeme!

Naša rodina nie je kresťanská, ale žijeme medzi kresťanmi, tak aj my máme Vianoce. Ja mám rada adventné obdobie, ktoré sa nesie prípravami, čistením a zdobením príbytku,  len to nakupovanie ma nebaví. Darčeky sú u nás len malé, symbolické, najčastejšie kúpené už niekedy v lete. 

Zato naše vianočné menu je bohaté :-)))

Prípitok, oblátky s medom, opekance s makom, bryndzové pirohy, šošovicová polievka, kapustnica s haluškami (bez kapusty, ale veľa mäsa a klobás), zemiakový šalát s rezňom či rybím filé (kto čo chce). Žijeme v evanjelickej dedine, tu sa žiadny pôst nedodržiava. Asi preto som tu prišla bývať, lebo ja si štedrú večeru bez mäsa neviem predstaviť :-)

Opekance s makom sme v mojej rodine nikdy nerobili a svokra ich tiež nerobila. Ja som ich začala robiť v roku 1982. Bola som vtedy na materskej dovolenke s Maťkom a v dedine som si našla kamarátku Marku, pôvodom z Poľska. Podľa nej opekance s makom na štedrovečerný stôl patria, mak vraj prináša do rodiny peniaze :-)

Kto by nechcel viac peňazí? Marka ma ich naučila robiť a ja som na Vianoce všetkých prekvapila. Hlavne môj svokor bol dojatý, lebo ich mal naposledy ešte od svojej mamy. Odvtedy sú každoročne aj u nás, len tie peniaze kdesi viaznú :-)

Ja urobím kysnuté cesto,  Jurko pomelie mak a dá do neho kryštálového cukru. 

prikryť a nechať vykysnúť
vykysnuté cestouž ich robievam málo, kedysi to bolo oveľa viac,
po Vianociach sa zaliali krémom a boli z nich dukátové buchtičky :-)
posype sa makom a zaleje roztopeným maslom, výborné!

Zo zvyšného cesta robievam vianočku, ktorá celé sviatky schne na stole, ale nevýjde nazmar, lebo, ako som už viackrát písala, môj manžel má každé pečivo a chlieb najradšej týždňové :-)Nakoniec mám ešte krásne foto pirohov, ktoré dnes robil Miško, lepšie povedané Maxík:Nech sa vám darí!
Daniela10 komentárov:

 1. С Рождеством! Мир, покой и любовь в твой дом!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Daniela, this post is very special, emotional and meaningful!

  I agree with every words of it! A very happy New Year ♥

  Paa

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Danka,
  krásne si to napísala.
  Prajem Ti krásne vianočné sviatky v kruhu svojej rodiny!!!
  Aj ja občas robievam opekance (ak ich náhodou nedostaneme od našich)no tento rok som ich nerobila, ja ich už nemôžem :-( my sme ich mávali s makom a druhé s podmaslím, tie mám najradšej :-)
  Pekný večer, pááá

  OdpovedaťOdstrániť
 4. С Рождеством!!! Здоровья, мира и добра!!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Health, love and happiness I wish to you, Merry Christmas and good tidings too. Happy New Year!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Danielko, opravdu dobře jsi napsala zamyšlení ...
  Pěkné dobrůtky jsi připravila.. co rodina to určité zvyky...
  Přeju Vám krásnou rodinnou pohodu ♥
  Papa Jarka

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Dani ... veľmi pekne si to napísala ... pri čítaní tvojich slovíčok mi zimomriavky chorili po tele ... Dôležitá je vzáomná láska a zdravie celej rodiny ... prajem tebe a celej rodinke pokojné sviatky ... pa L.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Wonderful sentiments, my dear. Merry Christmas (and your feast looks delicious).

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ich hoffe, du hattest einen wunderschönen Weihnachtsabend mit der Familie. Das Weihnachtsessen sieht wunderbar aus.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Liebe Daniela, mmmhh, tolle Fotos von gutem Essen und Trinken, aber am besten gefällt mir dein Foto von den Lichterhäusern!!!!!
  Einen schönen 2. Weihnachtsfeiertag und einen guten Rutsch ins Neue Jahr,
  Jurra

  OdpovedaťOdstrániť