sobota 23. septembra 2023

Čo z vlastnej úrody?

Vitajte u mňa! Ďakujem za komentáre v predchádzajúcom príspevku! 

Začala som vyšívať jesenné motívy do košíčka. Ukážem rovno ten druhý, pretože som zistila, že ten prvý som počas vyšívania neodfotila a teraz je už v mojom krajčírstve o poschodie nižšie. Čaká na šitie :-)

No a hneď aj páram:

tmavo červené jabĺčka sa mi zdajú nevýrazné popri hnedej farbe košateraz sa mi to viac páči :-)

Moja mini záhradka sa mi za letné polievanie odpláca úrodou. Mám rada malé cukety, ale akosi sa jedna schovala v lístí a narástla mi na obra:


Z dvoch sadeníc mám paradajok celkom veľa, ale majú nejakú chorobu. Robí sa im akási kožná rakovina. Paradajka očernie a stvrdne, je nejedlá. Denne ich sledujem a vždy aspoň jednu zjem. Po krásnom a teplom týždni mi ich dozrelo zdravých viac a tak varím :-)

Časť cukety som piekla v rúre:

soľ, korenie, paprika, strúhanka, pokvapkané olivovým olejom

upečené

Z druhej časti cukety a z paradajok, k tomu pár plátkov bravčového mäsa:najskôr som opiekla mäso, do výpeku som dala opiecť cuketu,
potom som pridala paradajky, vrátila som mäso
a podusila prikryté pokrievkou. Zdalo sa mi to smutné, tak som pridala
fazuľu z konzervy a čierne olivy

Ochutila som len soľou, korením, rascou a rybacou omáčkou. Na obed s mäsom, na večeru len pečenú cuketu s uhorkou:V týždni som kúpila červenú papriku, vraj kápiu, tak bolo napísané, ale podľa mňa to kápia nebola. Kápia je podľa mňa hrubšia a so sladkastou chuťou. Táto taká nebola, ale ja mám aj tak radšej chuť paprikovú a nie kápiovú :-)

Nuž a papriková pomazánka (tu je recept), podľa Jurka ajvar, je na zimu pripravená:Včera som bola na Kubínskom jarmoku. Už len preto, že každoročne sme tam chodili s manželom a vždy sme skončili v cukrárni. Asi som tam bola posledný raz. Úroveň ide dolu vodou. Prešla som celým jarmokom, ale nič ma nezaujalo. Len ulička s remeselníkmi za niečo stála :-)

začiatok, po ľavej strane ulička remeselníkov

ulička remeselníkov

A už len môj čaj a retro šálka s číslom 21:myslím, že k jasminovému čajíku je ako stvorená :-)

Ďakujem vám, že ste sa zastavili u mňa a venovali mi chvíľu zo svojho vzácneho času.  Nech sa vám darí a zostaňte zdraví na tele i na duši!

Daniela


3 komentáre:

 1. Danka,
  som zvedavá na výšivku.
  Milujem chodenie po jarmokoch, boli sme na jednom v Trnave a okrem potravín tam iné nenakupujem. Raz som bola aj v Kubíne, ale to už bolo dávno :)
  Šálka je nádherná a k čajíku ako stvorená.
  Pááá

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Danka, domácí výrobky jsou nejlepší. Nejvíc mě zaujalo to jídlo (asi mám hlad ☺), polévka vypadá hodně dobře. Prostřený talíř je lákavý, tam boduje i to bravčové, to pak i zelenina lépe chutí 😀 . Retro šálka je moc pěkná.
  Zdravím na Oravu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Danielko,závidím Ti úspěchy na zahrádce.Vždy jsem si přála vlastní zahradu...
  Přeji Ti nádherné babí léto Eva H.

  OdpovedaťOdstrániť