nedeľa 25. septembra 2016

Vatovec obrovský

Choroba ma kvári, som slabá a bolí ma už "celý človek". Pol dňa som predriemala. Druhú polovicu dňa som varila a vyšívala. Uvedomila som si, že je opäť blízko koniec mesiaca a ja som pozabudla na Chrismas Ornie SAL. Rýchlo som začala, ale moc som toho nedokázala:

je to z rubu

Včera som sa zmienila, že som objavila niečo prekvapujúce. Veru áno, našla som niečo, čo som nevidela celé roky a nikdy som to nevidela rásť. Nosievala nám to kedysi dávno svokra. Ja som z toho potom pripravila obed aj pre nich. 

V zelenej tráve som objavila obrovskú bielu "loptu":Ide o vatovec obrovský. Patrí medzi huby prášnicovité.  Veľký je 10–50 cm v priemere, dosahuje hmotnosť až 4 kg, je okrúhly, bez hlúbika. Pokožka je hladká a na dotyk kožovitá. Farba je výrazne jasne biela za mlada, neskôr sa zmení na šedú až tmavo-hnedú. Vnútorná hmota je spočiatku rovnako biela a počas dospievania sa mení na olivovohnedú a práškovitú konzistenciu. Táto huba sa považuje za najplodnejší organizmus na Zemi. Plodnica s hmotnosťou 4 kg obsahuje 1 500 000 000 000 výtrusov :-)

Vatovce rastú od júna do septembra prevažne na lúkach a lesných čistinkách, riedkych čistinkách lesov, v riedkych borovicových lesoch a skôr na suchých miestach. Ja som ho našla presne na takomto mieste - pod lesom na slnečnej čistinke.

Doma som si ho najskôr odvážila. Žiadny rekord sa síce nekonal, ale aj 1,75 kg je dosť :-)Dnes som si z vatovca kus odkrojila, očistila od kože, nakrájala na plátky, obalila v múke, vajíčku a strúhanke, a vypražila:

dobrú chuť!
Mne veľmi chutilo aj napriek tomu, že pri každom prehltnutom súste ma bolelo v uchu a krku :-((
A čo manžel? Zjedol! Ale rezeň to nie je :-)


Dnešný môj čaj o piatej bol ako pre chorého - bylinkový s medom a citrónom:


šalvia, dobrá myseľ, medovka, pár lupienkov nechtíkaNech sa vám darí!
Daniela
14 komentárov:

 1. I've never seen so big mushroom..
  it will have tasted delicious ...
  its funy we have the same teapot ..
  have a nice week Daniela

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Danka,
  super vatovec si našla, narobila si mi chute, zajtra sa aj ten môj chystá na svoje miesto. Narobila si mi chute...
  Na výšivku som zvedavá, teším sa.
  Tak sa pekne lieč a skoré uzdravenie. Sme na tom rovnako :)
  Páááá

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Danka, prajem skoré uzdravenie ... nie je nič horšie, ako keď sa človek necíti vo svojej koži a kvári ho bolesť ...
  Parádny vatovec si našla ... mne sa to ešte nepodarilo ... :) A ten obed, nemá chybu ... beru by som si pochutila ... aj keď to nie je rezeň ... :))))
  Prajem pekné jesenné dni, pa L.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Přeju brzké uzdravení.
  Mňam, pýchavka, také ji máme moc rádi na řízek :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Danielko, taky ti přeju ať jsi brzy fit.. dávej na sebe pozor ...
  Pěkný oběd jsi našla. Houbičku jsem nikdy nejedla, ale myslím, že jsem ji menší někdy v přírodě viděla.. ale určitě by mi chutnala .. kdysi jsme takto obalovaly bedly a pak na chatě růžovky-masáky... konývka je nádherná !
  Měj se fajn. Papa Jarka

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Danka, sup sup zázvorový čajík piť :) ... Vatovec taký nakrájaný vyzerá ako syr :) sranda, ešte som také niečo nevidela...pá, skoré uzdravenie.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Dani, přeju brzké uzdravení. Našla jsi pěknou houbičku. U nás je letos moc sucho, houby nerostou. Uvařila jsi dobrý bylinkový čaj. Doufám, že pomůže k uzdravení.Marie

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Danka, ten hríb je úžasný...ale ako píšeš "rezeň to nie je" :), mrzí ma že máš zdravotné problémy ale toho bude teraz v tomto prechodnom období asi viac...a u vás na Orave je určite už chladno takže nezávidím, tu nižšie je aspoň cez deň ešte teplo aj keď noci sú tiež chladné a sedieť večer pri telke je tiež nie bohviečo... už aby bolo zase leto...želám ti skoré uzdravenie

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Myslím, že u nás se houba jmenuje pýchavka, ale nikdy jsem ji nenašla. Smažené houby mám moc ráda, určitě jste si pochutnali. U nás bylo letos hub opravdu málo, takže nemám ani nasušeno, a tak to asi zůstane ☺☺☺

  OdpovedaťOdstrániť
 10. That is a giant mushroom! I have not seen "mushroom steak" before. I hope you feel better soon. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Was für einen riesigen Pilz du gefunden hast. Sicher hat er gut geschmeckt.
  Ich hoffe, es geht dir bald besser.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Danielko, musíš se taky naučit odpočívat jen tak, nic nedělat, aspoň někdy, jen relaxovat. A ten oběd - to by byla mňamka pro mne!

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Danielko, posílám ti hodně sil a přeji Ti brzké uzdravení, odpočívej, ať jsi brzy fit ♥ pa Hana

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Danielko, posílám ti hodně sil a přeji Ti brzké uzdravení, odpočívej, ať jsi brzy fit ♥ pa Hana

  OdpovedaťOdstrániť