nedeľa 7. decembra 2014

Staré stromy

Pouličná lampa už svieti:Na prechádzke za dedinou som si odfotila staré stromy. Manžel mi povedal, že boli vysadené asi na rozhraní päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia. Vtedy sa u nás vysádzali popri cestách aleje gaštanov, jabloní, sliviek, čerešní, či orechov. V Jasenovej sa pozdĺž cesty tiahli jablone. Niektoré zo stromov už vyhynuli, či boli násilne zničené. O tie, ktoré ešte ostali, sa nik nestará. Vidno to na nich. Majú rôzne choroby a myslím si, že už dlho nebudú :-(

Cesta sa využíva len ako prístupová k miestnemu poľnohospodárskemu družstvu. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia bola vybudovaná nová, ktorá vedie poza dedinu. Práve teraz ju rekonštruovali a dorobili k nej aj cestný pruh pre pomalé kamióny. Hold, aj na Orave sa cesty zapĺňajú a tvoria sa zápchy! Kde sú tie časy, keď sme s mojimi rodičmi mali v aute slovníček a ja som do neho zapisovala čísla áut, ktoré sme stretli na ceste Istebné - Terchová! Niekedy to bolo iba jedno :-)). Bol rok 1962, keď rodičia kúpili Spartak.

Zrejme z bezpečnostných dôvodov sa už stromy popri cestách nevysádzajú. V tomto rýchlom svete, keď sa skoro všetci ponáhľajú, vodič nemá kedy obdivovať krásu stromov. Jeho prítomnosť zistí iba pri kolízii na ceste, ale to už neobdivuje jeho krásu :-(

Dni sú teraz smutné, vlhké a hmlisté. Ako som písala minule - depresívne. Aby ste depresii predišli, hľadajte zaujímavosti tam, kde sa za pekného počasia nepozriete. Takými sú moje staré stromy. Sú to jablone pri ceste a vŕby nad potokom:Páčia sa vám? Ja som sa pri nich nabila pozitívnou energiou. Skúste to aj vy!

Ďakujem vám za váš čas a nájdite si ho aj zajtra!
Daniela
9 komentárov:

 1. Trees look sort of sad but they are shrouded in mystery! So, your trees are whispering interesting stories to whom is able to hear!

  Well, it seems you are at the end of this work! It's turned out a beauty and I really love it!

  Very well done Daniela ♥
  Hugs

  PS : It is not my Slovak - Google's :)) Please do not be surprised ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tonight will probably end:-))
   I know that the Slovak language is the work Google translate:-D
   Without it, I'm lost:-)

   Odstrániť
 2. Thanks so much for stitching my pattern :) And congrats for the wonderful pics! They are magical :)))
  Have a very Merry Christmas Season :)

  Isi
  The Primitive Hare

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Isobel, from all my heart I thank you for your designs !!! They are wonderful!
   I've embroidered also

   http://daniebenc.blogspot.sk/2014/01/6-zien-henricha-viii.html

   I follow your blog The Primitive Hare.
   I really like:-))

   Odstrániť
 3. Eine wunderschöne Stickerei.

  Liebe Grüße Manuela

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Manuela, danke !!!
   Ihr Lob, das ich sehr schätze!

   Odstrániť